Še do brezplačne dostave.

Zgodovina Evrope je edinstveno tovrstno delo, v katerem en sam zgodovinar v samo eni knjigi obravnava celotno zgodovino celotne Evrope.

Če glede na obseg knjige upoštevamo še to, da prinaša opise najrazličnejših tem, ki sestavljajo celovitost duhovnega in civilizacijskega razvoja človeštva na tem koščku sveta, je jasno, da imamo pred seboj pregledno delo, ki se vseh neštevilnih dogodkov iz evropske kronologije lahko kvečjemu dotakne. Dragoceno je zato, ker jih vključuje v kontekst, jim dodaja mesto v zgodovini in jim podeljuje ›smisel‹.

Norman Davies ima izreden dar pripovedovanja, kar je za zgodovinarja kajpak velika prednost. Pri njem niti podatkovni odlomki knjige niso zgolj dolgočasno drdranje imen in letnic, temveč jih zna umestiti v ustrezen prostor in čas. Še bolj to velja za tiste dele knjige, v katerih bralcem ponuja svoja premišljevanja, nekakšne komentarje obravnavanega zgodovinskega dogajanja ali razvoja. S svojo veliko eruditsko močjo tako pred našimi očmi tke osupljive a povsem razvidne primerjave, analogije in povzetke. Nenehno se pri njem namreč izmenjujeta navajanje stvarnih zgodovinskih dejstev in razmisleki o njih – seveda na veliko navdušenje bralcev.

V knjigo nas uvede obširen pregled historične metodologije in dosedanjih poskusov popisa evropske zgodovine. Sledi 12 poglavij, v katerih potujemo skozi znana zgodovinska obdobja – od prazgodovine do vzpostavitve novih družbenopolitičnih razmerij po koncu hladne vojne in razpadu blokovske delitve. Vsako poglavje se končuje z nekakšno ›reportažno‹ pripovedjo o dogodku, ki je bil ključen ob prehodu med obravnavanimi obdobji (izbruh ognjenika, ki je pokončal minojsko kulturo na Kreti; snovanje načrtov za zidavo Konstantinopla; nastajanje Moskve; ganljivo Napoleonovo slovo od imperialne garde po porazih v koalicijskih vojnah; utrinki z dolgotrajnega sojenja nacistom v povojnem Nürnbergu). Tudi te zgodbe, kot sicer celotno knjigo, spremljajo nazorni zgodovinski zemljevidi, ki še dodatno ›v sliki‹ osvetlijo vsebino.

Zgodovina Evrope je obogatena s približno 300 dodatnimi okvirčki, v katerih se avtor podrobneje posveča mnogim konkretnim temam, ki jih v siceršnjem besedilu lahko le bežno omenja. S svojo poglobljenostjo, raznovrstnostjo in predvsem živostjo pa so za bralce nepogrešljivi kamenčki, s katerimi si sestavlja podobo o preteklosti evropske celine in njenih prebivalcev.

Nemara najpomembnejša novost, ki jo s svojim delom vnaša Norman Davies, pa je ta, da so v njegovi Zgodovini zares zaobjeti vsi evropski narodi, vse nacije, vsa ljudstva in neštete ›manjšine‹. Slovanski narodi nastopajo v tej knjigi kot eden od konstitutivnih temeljev moderne Evrope; meje obravnavane materije so na vzhodu potisnjene daleč na pobočja Urala; islam je predstavljen kot nepogrešljiv kvas, ob katerem vzhaja današnji profil Evropejcev; širni in daljni svet ›tam zunaj‹ pa je nujno zrcalo, v katerem se ogledujemo.

Knjigo dopolnjujejo reprodukcije umetniških slik, ki prikazujejo določene teme, dogodke ali osebnosti v zgodovini; slike so zbrane v dveh barvnih prilogah. Po obsežnih opombah tako glavnega besedila knjige kakor tudi tematskih vložkov sledita še zajetna priloga z zemljevidi in preglednicami, nekakšen grafični povzetek zgodovine Evrope, ter izčrpno stvarno in imensko kazalo.

Zgodovina Evrope

Norman Davies

prevod: Andrej E. Skubic
format: 160 × 235 mm
strani: 1376
vezava: trda
izid: 2013

ISBN: 978-961-241-747-5

R A Z P R O D A N O

Norman Davies

britanski zgodovinar, 1939

Norman Davies je bil učenec znamenitega britanskega zgodovinarja A. J. P. Taylorja. Študiral ali izpopolnjeval se je na univerzah v Franciji (Grenoble), Italiji (Perugia) in na Poljskem (Krakov). V letih 1971–96 je poučeval poljsko zgodovino na Šoli za slovanske in vzhodnoevropske študije pri Univerzi v Londonu, kot profesor je gostoval na mnogih svetovnih univerzah, med drugim na Kitajskem, Japonskem, v Kanadi, ZDA in na Poljskem.

Osrednji področji njegovega strokovnega delovanja sta zgodovina Poljske in zgodovina Velike Britanije. Leta 1984 je objavil Kratko zgodovino Poljske (Heart of Europe), leta 1996 Zgodovino Evrope (Europe: A history) in leta 1999 Zgodovino Otokov (The Isles: A history). Po letu 2000 je izšlo še osem Daviesovih monografij, med njimi Izginula kraljestva. Zgodovina pozabljene Evrope (Vanished Kingdoms: The history of half-forgotten Europe, 2011).

 

© Modrijan. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Modrijan poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Modrijan
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.