Še do brezplačne dostave.

Martin Michael Driessen, PELIKAN

Prevedla Mateja Seliškar Kenda

Mestece na obali Jadranskega morja

je bilo nekoč del turškega cesarstva in nato habsburške monarhije, zdaj pa je pripadalo Jugoslaviji. V njem se ni nikoli kaj dosti spremenilo in če bi poštar Andrej svoje obhode opravljal pred sto leti, ne bi bilo nič drugačno. Propadle hiše so zamenjale nove, toda zgrajene v povsem enakem slogu, le više na sivkastih gričih so zrasle sodobne četrti z betonskimi bloki, ki pa so ostajale zunaj Andrejevega rajona. Pošto je namreč raznašal le v starem delu mesta, po klobčiču poti in prehodov nad pristaniško glavno ulico, kjer sta bila urbanistično zanimiva zgolj Ljudski trg, zasnovan po vojni, in nekdanja vojvodska palača.

Glavno ulico so zaljšale v dolgo vrsto postrojene palme, ki so jih nekoč posadili v čast Titovega obiska. Prepoved parkiranja ob robu ceste je bila zaradi skromnega turizma povsem nepotrebna in se zanjo že dolga leta ni nihče več zmenil.

Ribiško pristanišče je bilo slikovito, prav tako modrikasta obala na severu in jugu zaliva; imeli so tudi imenitno vzpenjačo in pohvalili so se lahko z edinstvenim muzejem stenskih ur, ki mu ni bilo para daleč naokoli. Kljub vsem tem izjemnim znamenitostim pa je mesto životarilo kot stara devica evropske zgodovine. V njem se ni dogajalo čisto nič, generacije meščanov so se rojevale in tudi umirale, ne da bi enemu samemu detetu uspelo prodreti v svet.

Morda so bile za mesto usodne prav njegove zavajajoče znamenitosti: lične, a premajhne in za las premalo privlačne, da bi se lahko kosale z razkošjem, s kakršnim sta se ponašala Zadar in Dubrovnik. Čeprav so mesto v turističnih vodnikih hvalili že sto let, ni nikdar postalo zares priljubljeno. In še vedno se ni moglo postaviti z uspešno industrijo, trgovine je imelo samo za vzorec in tudi kmetijstvo v zaledju je bilo neznatno.

Poleg muzeja stenskih ur so mestu dajali poseben čar pelikani. Vračali so se vsako leto; čarobna bitja, na videz skorajda mesijanska, so se nekaj mesecev hranila v pristanišču, preden so se vrnila v Afriko.

Vse hiše so imele visoke strope in okna s polkni iz masivnega lesa z ozkimi režami med lamelami, ki so jih prebivalci pripirali le
v hladnih večernih in jutranjih urah. Vsa stopnišča so bila ozka in

zatohla, saj njihov namen ni bil, da bi se človek po njih kam povzpel ali se po njih kam spustil; ljudje so najraje ostajali tam, kjer so bili. Električno omrežje je bilo predpotopno. Sestavljale so ga žice, ki niso bile niti dovolj izolirane niti smotrno speljane, in nad ulicami je viselo vse od pamtiveka, da so ga prebivalci dojemali kot nekakšen atavističen koreninski sistem, ki so ga najraje pustili povsem pri miru. To je veljalo tudi za vodovod in kanalizacijo.

Poleg tega je imelo mesto še pasje dirkališče, urejeno na prašni in težko dostopni poljani vzhodno od solin.

Vzpenjačo je leta 1892 postavil inženir, ki je zgradil tudi znameniti Nerobahn v Wiesbadnu: jadransko tehnološko čudo je razdaljo od spodnje vstopne postaje do izstopne postaje ob nekdanji pravoslavni cerkvi tristo metrov više na hribu premagalo brez motornega pogona, pač pa z zaščitenim patentom, pri katerem je z vodo obtežen spuščajoč se vagon navkreber dvigoval drug vagon. Rezervoar se je polnil z vodo iz zajetja vrh hriba, tako da je vzpenjača praktično delovala brez vsakršnih stroškov. Težava nekdaj tako priljubljene mestne znamenitosti je bila v tem, da je zdaj ni uporabljal skoraj nihče več. Socialistični spomenik vojnim herojem, ki je zasedel mesto med vojno porušene pravoslavne bazilike, je dnevno obiskoval le še Josip Tuđman, mehanik in kondukter na vzpenjači, ki si je na vrhu privoščil odmor za kosilo.

Običajno je vzpenjačo upravljal sam, kar je pomenilo, da je moral najprej navkreber po strmi stezi napolnit zgornji vagon z vodo, nato pa pohiteti nazaj, da se je pri vstopni postaji namestil za okence v prodajnem kiosku. Delovni predpisi so sicer zahtevali, da morata vagona imeti na krovu nepretrgoma vsak svojega mehanika, ampak zdaj je bil tisti, ki ni prevažal potnikov, lahko tudi brez osebja.

Josip je stanoval le lučaj od vstopne postaje in bi opoldne prav tako lahko odšel na kosilo domov, toda bil je nesrečno poročen in zato mu je bilo ljubše za eno uro zapreti pisarnico in se z vagonom iz mahagonijevega lesa odpeljati na vrh hriba ter tam v miru preživeti svoj odmor.

V resnici je bil tudi sam eden izmed orjaških, v bron ulitih herojev, ki so bili z naprej uperjenimi bajoneti videti vsi v ognju, kot da bodo zdaj zdaj poskakali s podstavka, kjer je odpiral svojo menažko; Tuđman je bil namreč vojni veteran, odlikovan z redom Ljudske armade, in to je bil tudi razlog, da je sploh dobil to službo.

© Modrijan. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Modrijan poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Modrijan
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.