Še do brezplačne dostave.

MOJA NEKDANJA PROFESORICA PRAVI: »VSE JE DOVOLJENO, ČE LE ZNAŠ UTEMELJITI.«

K taki utemeljitvi seveda ne spadajo izjave in prepričanja tipa »vsi tako delajo«, »prvič slišim«, »to se mi zdi grdo« ipd. Gre za to, da je pri pisanju, prevajanju, lektoriranju treba upoštevati pravila – čeprav se nekaterim težko privadimo – hkrati pa uporabljati tudi lastno presojo in »zdravo pamet«. Jezik je živ in se razvija že med samim procesom pisanja jezikovnih priročnikov, ki so zato neizogibno vsaj nekoliko »za časom«. Tudi raba se marsikdaj razlikuje od pravil oz. priporočil. Tak primer je pogosta in v rabo povsem vraščena fraza »Kako si?«, ki jo pravopis označuje kot nepravilno in zahteva »Kako se imaš?«. Včasih praksa oz. raba »sama« poišče ali izbere ustrezn(ejš)o rešitev, npr. vseživljenjsko učenje, trajnostni razvoj, okoljske težave.

Aleksandra Kocmut, PRAVIPIS

Zbirka pogostih pravopisnih kavljev z nekaj napotki za brskanje po e-slovarjih

Temelj poznavanja jezika, ne le besedišča, temveč vseh jezikovnih ravnin, je zagotovo branje, s katerim razvijamo tudi čut za jezik. Pri branju bodimo izbirčni; žal je tako, da je v trivialni literaturi (pre)pogosto »trivialen« tudi jezik, in v tem primeru lahko branje povzroči, da sprejemamo raznovrstne napake (od vejic do dobesednih prevodov) kot pravilne (»Če pa v knjigi tako piše!«). In še nekaj: preverjanje je babica znanja. Če v nas obstaja vsaj kanček dvoma, da je nekaj narobe, preverimo stvar v pravopisu, slovnici, na spletu. Če v besedilu opazimo nekaj, o čemer menimo, da je napaka, prav tako preverimo, preden popravimo, zlasti če se ponavlja. Ob preverjanju se nenehno učimo, izpopolnjujemo, zorimo kot jezikoslovci – in tudi kot ljudje.

»Prav piš'!«

Slovenščina je menda zahteven jezik. Kot šolski predmet ni priljubljena. Poleg tega je razkoščkana na zborni in pogovorni jezik ter množico narečij, ki se še naprej delijo po načelu »Vsaka vas ima svoj glas« (da o interesnih govoricah – in drugih zvrsteh jezika – sploh ne govorimo). Vendar pa je prav knjižni zborni jezik tisti, ki je za vse enak in ga razumemo vsi. In ima večinoma čvrsto postavljena pravila, ki se jih je mogoče naučiti, pa ne le v šoli, temveč (še bolj) z branjem (jezikovno kakovostno urejenih) knjig idr. besedil.

Kdor se odloči, da se bo preživljal z »besediljenjem« (torej s prevajanjem, urejanjem, lektoriranjem in/ali pisanjem besedil), bi moral, kot smo rekli še nedavno tega, biti »načitan«; ne le na področju jezika in književnosti, napisane v maternem jeziku, temveč tudi širše – razgledan in pripravljen na nenehno širjenje obzorij. Žal ni vedno tako; marsikdaj se zaplete že pri temelju, torej pri jeziku oz. »jezikovni razgledanosti«. Tako potem v prevedeni literaturi beremo o »bradi na obrazu«, »mrtvem telesu«, »glavi, ki ustreli kvišku«, »stanju na šivankah in bucikah«, »klečanju na kolenih«, o krvi, ki »drvi«, in zastavah, ki »bičajo v vetru«, čudimo se medmetom, kot je »uh-huh«, ter nerazumljivi zagonetnosti spola in števila pri nekaterih samostalnikih, recimo ledvicem (bolela so ga ledvica), dimljem (udarec v dimlja), vilici, jagnjetim, pedalu (pritisni na pedalo), nejeverno strmimo v pramena in celo plamena … Seznam je neskončen. In kje so potem še vejice in skloni in vse drugo, zaradi česar je naš jezik tako poseben – in navsezadnje lep!

Tudi zaradi želje, da bi ostal lep in pravilen, je izšel jezikovni priročnik Pravipis, katerega ime z malce domišljije sporoča: »Prav piš'!« Ali pa: »Poglej, kakšen je pravi zapis.« V njem so zbrane najpogostejše napake, predvsem slovnične in pravopisne (nekatere pa tudi na ravni besedišča), ki se pojavljajo v že lektoriranih besedilih in se torej izmuznejo tudi očesu, ki naj bi bilo usposobljeno, da jih prepozna in popravi. Na istoimenski strani na Facebooku se dnevno objavljajo primeri, ki opozarjajo na pogoste zmote in celo zablode ter so lahko tistim, ki so še vedno odprti za učenje, čeprav so že zdavnaj zapustili šolske klopi, v pomoč in obenem v opozorilo, na kaj je dobro biti še posebej pozoren.

Aleksandra Kocmut v Knjigopisu avgusta 2019

Kazalo

POTREBUJEM PRAVIPIS?

NA ZELENO VEJICO

Vejica pred in
Vejica pred kakor, kot
Vejica pred ali
Vejica in kopičenje veznikov
Vejica in vrivek
Drugo
Razmislek o vejici v vezniškem nizu

STIKAMO PO STIČNOSTI IN NESTIČNOSTI

Razmislek o (ne)pravilnem dostavku imen podjetij

ČRTE, ČRTICE

Razmislek o vejici za dvodelnim pomišljajem

ČILA LOČILA

Ločila pri navajanju
Pika ali vprašaj?

ZGLADIMO GLAGOLE

Prihodnjik »bom bil«
Nedoločnik in namenilnik
Ujemanje osebka s povedkom v spolu in številu
Prizadeti v imenovalniku
Sklon povedkovega določila
Razmislek o ujemanju sklona povedkovega določila in jedra osebka ali predmeta v rodilniku

PRIDEVAMO PRIDEVNIKE

Vrstni red pridevnikov in vejice med njimi
Ujemanje pridevniškega prilastka z jedrom osebka ali predmeta
Določni in nedoločni pridevniki
Razmislek o določni obliki pridevnikov

PRISLONIMO ALI PRIDENEMO?

Prislov ali pridevnik?
Razmislek o prislovih zunaj in izven
Razmislek o pisanju prislovov in zaimkov skupaj ali narazen

KJE ALI KAM?

NEGIBNA MERA

OPRIMKI ZA ZAIMKE

Povratna osebni in svojilni zaimek

VOZLI VEZNIKOV

Število in ločni veznik ali – ali
Razmislek o številu za vezniki tipa ne – ne

MUČNO SKLANJANJE

Sklanjanje samostalnikov moškega spola z daljšanjem osnove
Sklanjanje tujih osebnih lastnih imen
Sklanjanje tujih sestavljenih zemljepisnih lastnih imen
Razmislek o sklanjanju tujih lastnih imen, ki se končajo na nemi -h
Razmislek o »zaščiti« nekaterih glasov pri sklanjanju
Premene osnove v prvi ženski sklanjatvi (rodilnik množine)
Sklanjanje nekaterih zaimkov
Rodilnik ali tožilnik?
Navezovalni tožilnik
Sklanjanje po živosti
Drugo

ZAGONETNA SVOJINA

Razmislek o svojilnih pridevnikih iz slovenskih ženskih imen, ki se končajo na -i
Razmislek o tvorjenju svojilnih pridevnikov iz lastnih imen, ki se končajo na nemi -h

ČAR DVOJINE

PRISLUHNIMO GLASOVOM

Preglas
Deljenje besed

PREDLOŽIMO PREDLOGE

SKLADANJE (NE)SMISLOV

TAKO PODOBNO – A TAKO RAZLIČNO

GRUČA LAŽNIH PRIJATELJEV IZ TUJINE

Poljubnostni zaimki s členico (-)koli
Pogojnik
Vejice

SLADKOST PREOBILJA

PRAVO BRANJE PRAVOPISA

Prepovedano in nepravilno
Odsvetovano ali zaznamovano
Gospa lektorica, zmotili ste se

KAKO ISKATI PRAVI ZAPIS V E-SLOVARJU IN E-PRAVOPISU

PREIZKUSIMO SE

ZA KONEC

Seznam spletnih orodij

© Modrijan. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Modrijan poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Modrijan
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.